Vragen en antwoorden over van PCV10 naar PCV15

Het vaccin is vrijwel helder en er zitten één of meerdere witte vlokjes in. Dit is door de stickers op de spuit niet altijd goed te zien. Als je de spuit op zijn kop houdt, dan zie je het witte vlokje naar beneden zakken.

Haal het vaccin uit de koelkast en schud het krachtig horizontaal. Er ontstaat dan een melkglasachtige vloeistof zonder vlokjes. De witte vlokjes zijn opgelost in de vloeistof. 

pneumokokkenvaccin klaarmaken

    Wit vlokje in vloeistof                                                                                         Wit vlokje opgelost in vloeistof

Omdat er bij de start op 1 september nog voorraad PCV10 aanwezig was, was het niet wenselijk om direct volledig over te gaan op PCV15. We willen kinderen zo vroeg mogelijk en zo volledig mogelijk beschermen. Daarom is gekozen voor een overgangsfase als tussenoplossing,  waarbij kinderen bij de derde pneumokokkenvaccinatie PCV15 kregen. Vanuit de literatuur lijkt met name de revaccinatie (de derde dosis) het belangrijkst voor groepsimmuniteit. (Blyth, Jayasinghe & Andrews 2019)

Per 1 mei 2025 zijn we op alle JGZ Jeugdgezondheidszorg (Jeugdgezondheidszorg)-locaties volledig overgegaan op het PCV15-vaccin. Op veel JGZ-locaties was de voorraad PCV10 al langer op en is daar voor alle pneumokokkenvaccinaties uit de serie al overgegaan op PCV15.

Voor zover bekend zijn de bijwerkingen van PCV10 en PCV15 vergelijkbaar. Bij nieuwe bijwerkingen raden wij professionals en/of ouders aan om dit te melden bij Lareb.

Serotype 3, 6A, 19A, 22F en 33F zijn toegevoegd. Sinds 2011 werd er gevaccineerd met PCV10. Dit heeft als gevolg dat op dit moment de serotypen van de PCV10 nauwelijks meer voorkomen. Helaas hebben andere serotypen nu die plaats ingenomen. Deze nieuwe serotypen veroorzaken de meeste ziektegevallen. Een deel van deze serotypen zit in PCV15, waardoor er een gezondheidswinst wordt verwacht na vaccinatie met PCV15.

Ten tijde van het laatste advies van de gezondheidsraad over vaccinatie van kinderen tegen pneumokokken in juni 2023 was het PCV20 vaccin nog niet geregistreerd voor gebruik bij kinderen. Sinds medio 2024 is het PCV20 vaccin wel geregistreerd voor gebruik bij kinderen. Daarom heeft de staatssecretaris van Volksgezondheid, welzijn en sport op 11 juni 2024 een nieuwe adviesaanvraag aan de gezondheidsraad gedaan over pneumokokkenvaccinatie voor kinderen. Dit advies wordt medio 2025 verwacht.  Afhankelijk van de uitkomsten van het advies en een eventueel besluit van de staatssecretaris is het mogelijk dat er in de toekomst wordt overgestapt op het PCV20 vaccin.

In dit geval hoeft er geen actie ondernomen te worden en kan de serie als volgt verder worden afgemaakt:

  • Als de eerste dosis een PCV15 was ziet dat er als volgt uit: PCV15-PCV15-PCV15
  • Als de tweede dosis een PCV15 was ziet dat er als volgt uit: PCV10-PCV15-PCV15
  • Er volgt hierover geen terugkoppeling vanuit Praeventis.